Bulutlar Dağılmasın

Kasvetli havalara hayranlık duyan birisi için, bulutları dağıtmak çok acıdır esasen. Ancak Dünya, iyi bir şey yapmak amacında olup kötüyü ortaya çıkaran iyi niyetlilerle doludur.

Sokaktan sahiplendiğin bir kedinin, evdeki düzene uyum sağlayamaması onun suçu değildir. Sen, ona daha iyi bir hayat vereceğim diye evine alırken, aslında budamaya ilk olarak özgürlüğünden başlarsın.

Herkesin, herkes için hayalindeki figürü biraz olsun farklıdır. Herkes, herkes için “aslında biraz daha..” ile başlayıp “.. olsa.” ile devam eden ve “.. iyi olurdu.” diye biten cümleler kuruyordur. Dillere pelesenk olan “her halinle” aldatmacası, kişinin ilk olarak kendini kandırma söylemidir.

Çok azımız hariç, hiçbirimiz hiçbirimizi “olduğu gibi” kabul etme yüceliğine sahip değiliz.

Herkesin öncelikleri, kaygıları, tabir-i caizse yoğurt yiyişi farklıdır. İnsanlığın, dostluğun ahengi de buradan peyda olur zaten. Ve insanlar saklarlar. Korkuyu, sevgiyi, ihaneti, güzeli ve çirkini saklarlar.  Ben de çok farklı değilim. Sakladığım kaygılar, göstermek istemediğim korkular bir cebimde durur mutlaka. Göstermek istemem, ama orada olduklarını da bilirim.

Bazen kafesinden kaçabilmeyi başarmış bir yırtıcı gibi saplarlar tırnaklarını “sağ duyulu” zihnime. Bu tip durumlarda baş edemem, teslim olurum ne kadar istemesem de. Savaşırım, kazandım zannederim ancak bu iş hiç böyle bitmez, yenilirim. İşte bu anda ne söyleyeceğime, ne düşüneceğime ya da ne kadar pişman olacağıma aklım ermez, çünkü konuşan da düşünen de söyleyen de simamın arkasında gizli olandır.

Böyle zamanlarım olduğunda güç aldıklarım da güç kaybedince, pusulam şaşar. Hemen herkes, melankolimden nasibini alır. Bu yüzdendir ki melankoliden kurtulmam için tavsiyeler verirler. İyilik yapmak, yardımcı olmak ve görüşümü etkileyen, kafamdaki bulutları dağıtmak için işlere girişirler.

Onlara kızamam,
Onlara küsemem.

Oysa, kasvetli havalara hayranlık duyan birisi için, bulutları dağıtmak çok acıdır esasen. Ancak Dünya, iyi bir şey yapmak amacında olup kötüyü ortaya çıkaran iyi niyetlilerle doludur.

Olmamı istemediğiniz gibiysem affola.

Leave A Comment